.     .     .
                                                                                         
                                                           
پر بازدید ترین اخبار
آخرین اخبار

معاونت امور فرهنگی و پژوهشی و  تبلیغ

با رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی در عرصه‌‌های فرهنگی و تبلیغی که از اواسط سال 1380 آغاز گردید و بازنگری در سیاستهای سازمانی و اهداف کلان فرهنگی و تبلیغ دینی محورهای اساسی آموزش، تحقیق و پژوهش و نشر و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی و انس با قرآن کریم و بهره‌گیری از ابزارهای جدید و فن‌آوری روز در سرلوحه برنامه‌های سازمان قرار گرفت. در این راستا با اصلاح هدف‌گذاری‌های اجرائی و عملیاتی در برنامه‌ها تبلیغ اسلام ناب محمدی(ص) تقویت روح عبودیت الهی و ترویج اخلاق حسنه و رساندن پیام انقلاب اسلامی که ثمره خون هزاران شهید گلگون کفن و یادگار امام راحل می‌باشد.

کلیه برنامه‌ها و تلاش‌ها در جهت نشر فرهنگ اسلامی و انقلابی در کشور تنظیم و طرح‌ریزی گردید. با توجه به محورهای اساسی برنامه‌های سازمان اهم اهداف و فعالیت‌های این معاونت عبارت است از توسعه فعالیت‌های قرآنی توجه به مساجد و مراکز مذهبی، تقویت اطلاع‌رسانی دینی- آموزش، پژوهش و انتشارات، اصلاحات لازم در نیروی انسانی، تقویت پشتیبانی و اعزام مبلغ به اقصی نقاط کشور و ساماندهی فعالیت‌های تشکل‌های دینی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی- مردمی.

معاونت امور فرهنگی و تبلیغ در حال حاضر اداره دفتر 28 استان، 149 دفتر شهرستان، 150 نمایندگی در ادارات و سازمان‌های دولتی و همچنین 120 کانون فرهنگی و تبلیغی در اقصی نقاط کشور را برعهده دارد.

علاوه بر آنچه که گفته شد: این معاونت بطور فعال موسسات وابسته به سازمان را تحت پوشش قرار داده است همچنین این معاونت بیش از 2500 روستا را با اعزام حدود 850 روحانی مستقر تحت پوشش قرار داده است از دیگر فعالیت‌های این معاونت می‌توان به اعزام بیش از 53283 نفر مبلغ مذهبی در مناسبت‌های خاص حمایت از حدود 1000 مسجد در سراسر کشور مبارزه با تفرقه بین فرق اسلامی، پوشش حدود 1661 انجمن اسلامی، پوشش حدود 2600 هیئت مذهبی، حمایت از حدود 1400 کانون فرهنگی- مردمی و اجرای بیش از 38 طرح مستقل، جدید و موثر جهت اصلاح و احیا شعائر دینی در سطح کشور اشاره نمود. این معاونت مشتمل بر شش زیر مجموعه است که هریک بطور تخصصی متولی بخشی از وظایف آن می‌باشد.
در رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی توجه خاصی نسبت به امر پژوهش و آموزش لحاظ گردیده و در این راستا معاونت پژوهشی و آموزشی جهت هماهنگی بیشتر و سرعت‌گیری روند خدمات رسانی به مردم، به یک معاونت جدید تحت نام معاونت پژوهشی و آموزشی تبدیل گردید.

اولویت‌ها و اهداف این معاونت بشرح ذیل می‌باشد:

1- دفتر تهیه و تألیف متون و نشریات، با سه زیرگروه تهیه و تالیف متون، تهیه و تالیف نشریات و خدمات پژوهشی.
2- دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش عالی دینی. مهمترین وظیفه این دفتر نظارت و ارزیابی عملکرد آموزشی مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان همچون موسسه آموزش عالی سوره با واحدهای کثیر آن در شهرهای مختلف کشور و مراکز علمی- کاربردی است.
3- دفتر برنامه‌ریزی و توسعه آموزش‌های تخصصی- فرهنگی و آموزش‌های تخصصی تبلیغ. مهمترین وظیفه این دفتر توسعه و تقویت دوره‌های آموزشی- تخصصی کادر فرهنگی و تبلیغی مورد نیاز کشور بر اساس نیازسنجی و اولویت‌های تعیین شده است.
4- دفتر برنامه‌ریزی پژوهش‌های کاربردی با سه زیرگروه: پژوهشهای فرهنگی و دینی- پژوهشهای اجتماعی و پژوهشهای بنیادین.
 

مهمترین وظیفه این دفتر برنامه‌ریزی و انجام مطالعات راهبردی و پژوهش‌های کاربردی در زمینه مسائل و نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه جوانان به منظور گسترش و تعمیق معارف اسلامی و فرهنگ دینی است. یکی دیگر از رویکردهای جدید و موثر سازمان تبلیغات اسلامی، کاهش تصدی‌گری در زمینه پژوهش‌های مورد نیاز سازمان است. به این اعتبار سفارش انجام این گونه تحقیقات به موسسات پژوهشی معتبر و پژوهشگران حاذق داده می‌شود و سازمان به نظارت و ارزیابی آنها پرداخته و از حاصل آماده شده کار استفاده مینماید.

5- گروه برنامه‌ریزی و توسعه مدارس علوم و معارف اسلامی. مهمترین وظیفه این گروه برنامه‌ریزی جهت ادامه تحصیل دانش‌آموزان علاقه‌مند به آموزش در زمینه علوم و معارف اسلامی است.

معاونت پژوهشی و آموزشی با استفاده از بازوهای فکری و اجرایی فوق علاوه بر فعالیتهای فوق به انجام وظایف ذیل مشغول است:

1- برنامه‌ریزی و انجام مطالعات راهبردی و پژوهش‌های کاربردی در زمینه مسائل و نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه جوانان به منظور گسترش فرهنگ دینی و معارف اسلامی.
2- حمایت و پشتیبانی علمی و تحقیقاتی از فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان
3- تهیه راهکارهای مناسب جهت پاسخگویی به نیازها و حل معضلات فرهنگی متناسب با ماموریت‌های سازمان.
4- شناسایی و تحلیل ترفندهای فرهنگی و تبلیغی علیه اسلام و انقلاب اسلامی و ارائه راهکارهای مقابله با آن متناسب با مأموریت‌های سازمان.
5- تهیه و تامین محتوی فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی سازمان.
6- انجام همایش و مطالعات موردی در زمینه شناخت جوانان، دانشجویان، بانوان، فرهنگیان و 000 به منظور کسب اطلاع از آخرین وضعیت فکری جامعه
7- برقراری ارتباط و تعامل با اندیشمندان حوزه‌های علمیه، مراکز آموزشی و پژوهشی و اطلاع رسانی جهت بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های موجود.
8- جمع آوری اطلاعات، بررسی و ارزیابی تاثیر محصولات فرهنگی عرضه شده در جامعه.
9- برگزاری مجموعه همایش‌های علمی- پژوهشی در جهت توسعه و تعمیق فرهنگ دینی.
10- تالیف، ترجمه، تولید و انتشار کتب، متون و نشریات مناسب و مورد نیاز به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی متناسب با ماموریت‌ های سازمان.
11- رصد شبهات، پرسش‌های اعتقادی و فرهنگی جامعه و پاسخگویی به آن.
12- ایجاد کتابخانه تخصصی، آرشیو مجلات و تامین بانک اطلاعات پژوهشهای فرهنگی- دینی جهت بهره‌گیری پژوهشگران در حوزه‌های مرتبط با ماموریت‌های سازمان و تجهیز کتابخانه‌های موجود به کتب و سایر محصولات فرهنگی و دینی.
13- انتشار خبرنامه یا گزارش نامه‌های فرهنگی- دینی برای اطلاع مدیران و مسئولان سازمان و سایر مراکز ذی ربط
14- سازماندهی پژوهشهای فرهنگی- دینی و حمایت از پژوهشگران و مولفین این حوزه.
15- انجام توان سنجی از سطح جامعه و مخاطبین سازمان در خصوص کیفیت و اثربخشی برنامه‌های اجرا شده سازمان.
16- برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی- تخصصی به منظور ارتقا توانمندی عناصر فرهنگی تاثیرگذار در توسعه فرهنگی- دینی جامعه.
17- برنامه‌ریزی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های نظام آموزش رسمی کشور، در جهت تامین نیروی انسانی متخصص در زمینه مدیریت و کارشناسی حوزه فرهنگی- تبلیغی.
18- برنامه‌ریزی به منظور ایجاد و توسعه موسسات آموزش عالی مورد نیاز سازمان.
19- بررسی و پیشنهاد برنامه درسی رشته‌های موجود در موسسات آموزش عالی وابسته به سازمان و نظارت بر عملکرد آنها.
20- برنامه ریزی، توسعه، هدایت و نظارت بر مدارس علوم و معارف اسلامی در سطح کشور.

به این ترتیب گروهی از متخصصان و فارغ‌التحصیلان ممتاز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور در ترکیب این معاونت گرد هم آمده‌اند تا امر خطیر و پر اهمیت پژوهش و آموزش را در کشور تا آنجا که به ماموریت‌ها و وظایف سازمان تبلیغات اسلامی مرتبط است فرماندهی و به بهترین نحو ممکن به انجام رسانند.

 
نظری ارسال نشده است